Drogi Użytkowniku, 28 lutego 2015 roku zamykamy serwis Studente.pl. Jeśli znalazłeś tu jakieś treści, które mogą Ci się przydać po tej dacie, skopiuj je na swój komputer, bo od marca 2015 nie będzie to już możliwe. Dziękujemy, że byłeś z nami.


Redakcja Studente.pl

Praca, finanse

2006-09-26 23:48:07

Własna firma krok po kroku

Wasza ocena 8.5 Oceń artykuł
Własna firma krok po kroku 8.5 out of 10 based on 121 ratings. 121 user reviews.

Wielki urząd, setki urzędników i masa różowych czy brązowych pism z dziwnymi numerkami i oznaczeniami. Na szczęście założenie własnej firmy nie jest tak straszne. Wystarczy trochę wytrwałości i odwagi oraz ok. 320 zł w kieszeni.

Zakładanie firmy zajmuje sporo czasu, ale internet może przyspieszyć wiele spraw.   Rys. Piotr Pawlina

Zakładanie firmy zajmuje sporo czasu, ale internet może przyspieszyć wiele spraw. Rys. Piotr Pawlina

Zakładanie własnej działalności gospodarczej, czyli firmy, może kosztować sporo nerwów wynikających z nieznajomości przepisów i procedur. W zależności od urzędów zajmuje to od 3 tygodni do nawet grubo ponad miesiąca. Dlatego też w tym artykule szczegółowo opisaliśmy 5 kroków niezbędnych, by szybko i sprawnie założyć firmę oraz koszty całego przedsięwzięcia.

Krok 1: Urząd Miasta

-  Kontakt z urzędnikami jest z reguły bardzo dobry. Jak wszędzie, znajdą się też czarne owce  - mówi Marcin Iwaniec, który w wieku 19 lat założył firmę informatyczną. -  Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że najmilszy klimat panuje w Urzędzie Miasta.

Urząd Miasta to pierwsze miejsce, gdzie musimy się udać, chcąc założyć własną firmę. Pierwsze kroki należy skierować do referatu zajmującego się działalnością gospodarczą. Tuż przy wejściu znajduje się informacja - uzyskamy tam wszystkie niezbędne informacje o UM. Gdy już dotrzemy do odpowiedniego działu, potrzebny będzie formularz wniosku o zarejestrowanie działalności gospodarczej. We wniosku należy wpisać nazwisko i imię, adres prywatny, adres planowanej działalności (siedziba firmy), przedmiot działalności zgodny z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD), pełną i skróconą nazwę firmy oraz planowany termin rozpoczęcia działalności. Od tego momentu będzie nam też naliczany ZUS, więc warto tu wpisać rzeczywistą datę funkcjonowania firmy. Konieczna będzie także opłata 100 zł w miejscowej kasie.

Jednym z częstych problemów przy zakładaniu własnej firmy jest wybór numeru PKD.

- Chyba każdy,  kto zakłada swoją firmę, ma problem z wyborem numeru PKD. Niektóre dziedziny mają wiele poddziałów. Inne są mniej rozbudowane, np. informatyka jest zawarta w 4 podpunktach - komentuje Marcin Iwaniec.

Właściciel firmy wybierając numer(y) PKD określa zakres działalności swojej firmy. W przyszłości, gdy biznes będzie prosperował coraz lepiej i ciągle się rozwijał, może zaistnieć potrzeba dodania odpowiednich nowych numerów. Jest to możliwe za dodatkową opłatą. Schemat klasyfikacji jest dostępny w Urzędzie Miejskim oraz na stronie Urzędu Statystycznego. Warto go dokładnie prześledzić i wybrać również numery dla działalności, którą planujemy wykonywać w przyszłości. 

Wniosek oraz dokument potwierdzającym prawo do lokalu lub placu, gdzie będzie prowadzona działalność firmy (akt notarialny kupna, umowa najmu, dzierżawy czy użyczenia) trzeba złożyć w Urzędzie Miejskim. Wydanie potwierdzenia zgłoszenia do ewidencji trwa do 14 dni.

Krok 2:  Urząd statystyczny i numer REGON

Kolejnym celem jest Urząd Statystyczny. We Wrocławiu mieści się on przy ulicy Oławskiej 31. Możemy się tam udać dopiero po wydaniu przez Urząd Miejski potwierdzenia zgłoszenia do ewidencji. W Urzędzie Statystycznym konieczne będzie złożenie wniosku o nadanie numeru statystycznego REGON na formularzu RG-1 . We Wrocławiu REGON jest wydawany na miejscu, bez dłuższego czekania.

Po otrzymaniu numeru identyfikacyjnego firma zostaje wpisana do rejestru podmiotów gospodarki narodowej. Rejestracja w Urzędzie Statystycznym jest całkowicie bezpłatna.

Rejestr REGON jest na bieżąco aktualizowanym zbiorem informacji o podmiotach gospodarki narodowej.

 

Krok 3: Urząd skarbowy

Numer Identyfikacji Podatkowej

Po otrzymaniu potwierdzenia wpisu do ewidencji (Krok #1) właściciel zobowiązany jest w ciągu 7 dni zgłosić się do Urzędu Skarbowego. Urzędy obsługują odpowiednie miasta i dzielnice, dlatego należy znaleźć przyporządkowany swojemu miejscu zamieszkania i siedzibie firmy Urząd Skarbowy i do niego właśnie się udać.

Każdy, kto już kiedyś składał zeznania podatkowe, musi mieć swój osobisty numer NIP. Po założeniu działalności gospodarczej stanie się on także numerem NIP firmy. W wypadku, kiedy nie posiadamy własnego NIPu, musimy złożyć wniosek o jego nadanie.  Potrzebny będzie druk NIP-1 , na którym należy podać:

- cel i miejsce złożenia zgłoszenia,

- dane składającego: dane personalne, adres zamieszkania oraz numer osobistego rachunku bankowego,

- informacje o działalności gospodarczej: rodzaj działalności, numer REGON, rodzaj prowadzonej dokumentacji rachunkowej a także adres siedziby oraz miejsca prowadzenia działalności .

- Największym problemem był urząd skarbowy i interpretacja przepisów przez urzędników. Zostałem błędnie poinformowany, że aby złożyć wniosek, należy mieć firmowe konto bankowe. Ale żeby założyć konto, trzeba mieć NIP z Urzędu Skarbowego - mówi Marcin Iwaniec.
Gdy już otrzymamy firmowy NIP, możemy zaktualizować wniosek w Urzędzie. Na wydanie numeru NIP czekamy od 2 tygodni do miesiąca.

Pobierz formularze NIP  

VAT

Następne w kolejce czeka już zgłoszenie rejestracyjne VAT-R. Tylko zarejestrowany podatnik VAT ma prawo do wystawiania faktur VAT.  Zwolnieni z tego obowiązku są m.in. dyplomaci czy niektórzy rolnicy. Zwolnienia nie obejmują najczęściej wybieranych rodzajów działalności, aczkolwiek warto się z nimi zapoznać.  

W formularzu VAT-R należy uwzględnić wybór formy opodatkowania: ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, zasady ogólne - podatkowa księga przychodów i rozchodów bądź karta podatkowa.

PODATKOWA KSIĘGA PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW -  jedna z najczęściej wybieranych form opodatkowania. Często wybierana przez firmy nie posiadające zbyt wysokiego zysku lub takie, które nie przewidują takiego zysku w najbliższym czasie. Podatek płacimy od faktycznego dochodu, który jest uzyskiwany poprzez odjęcie od uzyskanych przychodów kosztów działalności. Konieczne jest prowadzenie księgi przychodów i rozchodów,  gdzie muszą być zapisywane wszystkie poniesione koszty oraz obroty firmy. Podatek płacimy dopiero, gdy przychody przewyższają koszty. Inaczej nasz biznes notuje straty - nie ma od czego płacić podatku, a stratę można odliczyć od przyszłych dochodów firmy. Najczęściej wypełnianiem księgi przychodów i rozchodów zajmuje się  profesjonalna księgowa, za której usługi zapłacimy minimum ok. 150 zł za miesiąc. Mamy wtedy pewność, że w naszych papierach wszystko się zgadza i jest na swoim miejscu. Możemy to także robić sami, jednak konieczna jest przynajmniej podstawowa, ale konkretna wiedza oraz porządek w dokumentach i rzetelność. W przypadku ewentualnej kontroli i wykazania nieprawidłowości czekają spore kary.

RYCZAŁT -  wybierając tą formę opodatkowania, nie możemy odliczyć sobie żadnych kosztów, a podatek trzeba płacić od przychodu. Konieczne jest prowadzenie ewidencji przychodów, odrębnie za każdy rok podatkowy.

KARTA PODATKOWA - forma rozliczeń, która nie wymaga prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych czy deklaracji o wysokości dochodu. Każdy, kto wybierze taką formę opodatkowania, musi liczyć się z opłacaniem stałej i określonej w zryczałtowanej wysokości kwoty podatku. Nie każdy może jednak wybrać taki rodzaj rozliczeń - należy spełnić szereg warunków dotyczących formy prowadzenia swojej działalności, a także liczby zatrudnianych osób.

Składając wniosek VAT, dobrze jest się zapoznać z nową kategorią podatników VAT - „mały podatnik", którzy charakteryzują się niewielkimi obrotami rocznymi. Mały podatnik posiada dodatkowe uprawnienia, w tym możliwość wyboru kasowej metody rozliczania VAT .  Więcej na ten temat można dowiedzieć się na stronie.

To nie koniec wizyty w Urzędzie Skarbowym. Do formularza VAT-R warto dołączyć załącznik - wniosek rejestracyjny VAT-R/UE. Będzie on niezbędny, jeśli firma chce brać udział w handlu wewnątrzwspólnotowym Unii Europejskiej. Po złożeniu wniosku firma zostanie wpisana do rejestru tzw. podatników VAT-UE.

Pobierz formularze VAT

  strona 1 z 2  dalej >>>

Krzysztof Basel


studente.pl on Facebook

marko napisał(a):

Konkretnie i rzeczowo pisane przyjemnym jezykiem idealna pigulka! dziekuje i pozdrawiam marko
Zgadzam się. Ale właśnie mam jeszcze takie pytanie odnośnie księgowości w takiej startującej na rynku firmie?nie wiem czy np. taki www.lefthand.pl/program-do-prow adzenia-ksiegowosci to dobre rozwiązanie na początek?czy raczej bez księgowej nie dam rady?

esteraa2015-02-03 10:06:59

mlody napisał(a):

Witam! tego właśnie szukałem! założyć firme w tym kraju to koszmar ;/ dziękuje za poradnik i pozdrawiamTak jak Wy ja też zdecydowałem się na firmę. Pierwszy rok był tragiczny, wiadomo początki nigdy nie należą do najprostszych Ale już drugi rok zaczął się super i tak jakoś leci Oczywiście mam wsparcie firm zewnętrznych, zarówno księgowością za grosze zajmuje się ktoś inny, jak i zagadnieniami prawno-windykacyjnymi kancelaria prawnicza. Spoko,płacę grosze. Za pakiet w Koksztysie miesięcznie płacę 99zł, więc grosze. A pierwszy miesiąc miałem szanse testować za free praktycznie. Takie rozwiązanie dla małych firm jest super.
patriota2014-11-07 00:00:48
Artykuł bardzo fajny. Ja polecam skontaktować się z Akademickimi Inkubatorami Przedsiębiorczości. Bardzo fajna Instytucja, która pomaga w założeniu i funkcjonowaniu własnej działalności gospodarczej. Bardzo Profesjonalnie konsultanci AIP wyjaśnią wszelkie sprawy potrzebne w początkowej fazie powstawaniem naszej działalności. Pomagają również w poszukiwaniu dotacji (duży +).Polecam Damian2011-08-09 11:37:29
dzięki za te informacje super że to opisałeś, wszystko klarownie i zwięźle opisane.
Pozdrowionka
grafka2011-07-04 09:23:47
Coraz popularniejsze staje się zakładanie własnej firmy i moim zdaniem to dobrze. Szczególnie, że informatycy mają na tyle specjalistyczną wiedzą, że mogą sobie na to pozwolić. Nawet w kryzysie praca się znajdzie...

Grunt to mieć głowę na karku, trochę zacięcia biznesowego i wiedzieć co chce się robić.

Agencja interaktywna, salon ze sprzętem czy serwis to wszystko może okazać się całkiem dobrym biznesem, szczególnie, że można zmniejszyć trochę ryzyko i otworzyć działalność na zasadzie franczyzy jak np. Sferis, Komputronik czy w przypadku serwisów ogólnopolski PCDOC.

Czasami warto poszperać w sieci gdyż może się okazać, że nadarzają się ciekawe akcje np. okazja żeby wygrać własny serwis komputerowy
http://pcdoc.pl/konkurs

Ważne żeby chcieć pracować...
marekpc2010-10-25 07:26:55
Usługi poligraficzno - reklamowe

PRINT TERMINAL Wrocław
Pl. Nowy Targ 28
50-141 Wrocław
Zapraszamy
od poniedziałku do piątku
10.00 – 17.00
Tel. 533 533 638/ 533 533 639
e-mail: wroclaw@printterminal.pl
www.printwroclaw.pl
Print Terminal Wrocław2010-10-18 10:54:35
pytanie powtarzam sie może ale pracuje i chcęzałozyc działalnośc jak to zrobic i jakie czekaja mnie opłaty koralowiec2009-10-10 17:10:02
Założyć firmę jest prosto. Wystarczy mieć tylko albo aż pomysł. W necie jest mnostwo poradnikow i info krok po kroku. Gdyby ktoś z Was miał jakiś problem, jakis element (vat, zus, terminy platnosci, sposoby rozliczen itp) były dla Was niejasne, to zapraszam po pomoc tutaj: http://www.polskiebiznesy.pl/ Na forum na pewno pomożemy i odpowiemy na kazde pytanie ttoudi2009-10-02 16:41:11
Czy jeżeli działalność gospodarcza działa od 1 maja ale dokumenty zostały dostarczone dopiero 4 maja. w Urzędzie Skarbowym powiedziano że faktury mają być wystawione od 1 czerwca. Co teraz z tym majem? jak ma wystawiać faktury, bo wychodzi na to,że działalność przez miesiąc maj nie będzie funkcjonowała. prosze o pomoc pilne faktura VAT2009-05-05 09:20:34
czy wie ktos moz pod jaki PKD mozna przypisac dopalacze? ada26002008-11-27 11:04:26
« [1] 2 3 4 » 

Forum studente.pl Najnowsze wątki | Najpopularniejsze wątki | Dołącz

Zobacz także

Wygraj wyjazd służbowy i wakacje we wrześniu! Nauczyć się tańczyć po mistrzowsku! Przyjdź na zajęcia dancehall Zobacz najlepsze filmy o Wrocławiu! Gala finałowa konkursu Kręć Wrocław
Przypomnij hasło » Zarejestruj się »